W Sejmie

W Sejmie jako Poseł pracuję w nastepujących komisjach:

- Komisji Kultury i Środków Przekazu

- Komisji Łączności z Polakami za granicą

- Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Aż 98 godzin rocznie poświęca polski przedsiębiorca na rozliczenie podatku VAT, a obecne deklaracje VAT wymagają od przedsiębiorców uzupełnienia 60 skomplikowanych pozycji. 

Projekt ustawy autorstwa Kukiz’15 ma na celu przede wszystkim uproszczenie zasad rozliczenia VAT przez polskie firmy. Zdaniem przedstawicieli ruchu Kukiza kluczowe jest uproszczenie wzoru deklaracji VAT. Posłowie proponują zastąpienie dotychczasowej deklaracji nowym, zaledwie jednostronnym drukiem, który zawierałby jedynie 6 pól do wypełnienia.

Gdyby zmiany proponowane przez Kukiz’15 weszły w życie, polska deklaracja VAT stałaby się najprostszą w Unii Europejskiej. Obecnie od przedsiębiorców wymaga się wypełnienia aż 60 pól w dwustronnej deklaracji, podczas gdy minimum wymagane przez Unię Europejską, to właśnie 6 pól.

Reforma jest wzorowana na państwach UE, które mają najprostsze i najbardziej przejrzyste deklaracje, a więc Irlandii (deklaracja ma 8 pól) i Wielkiej Brytanii (9 pól). Według obliczeń Banku Światowego, rozliczenie polskiego VAT zajmuje firmom średnio 98 godzin w roku. Tymczasem w Irlandii lub Wielkiej Brytanii rozliczenie VAT zajmuje przedsiębiorcom ok. 30 godzin rocznie.

Kolejnym uproszczeniem wprowadzonym przez projekt ustawy jest skonsolidowanie 8 różnych deklaracji (w tym 4 różnych deklaracji VAT) w ramach 1 formularza. Zgodnie z projektem ustawy, wszyscy podatnicy będą rozliczać VAT na 1 wzorze deklaracji, zamiast na formularzach VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-26, P-KOP/MS, P-KOP/RG, FIN-1 oraz PSD-1. Zmiana ta uprości system i wygeneruje oszczędności po stronie firm oraz po stronie urzędów.

Projekt upraszcza także przepisy w zakresie odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami służbowymi. Obecnie, podatnicy, którzy chcą odliczyć 100% VAT od aut służbowych, powinni zgłosić ten zamiar urzędowi skarbowemu na specjalnym formularzu w ciągu 7 dni od pierwszego wydatku związanego z samochodem. Projekt ustawy likwiduje ten obowiązek wprowadzając wymóg poinformowania o korzystaniu ze 100% odliczenia VAT dopiero w deklaracji VAT składanej za dany okres (miesiąc lub kwartał).

Propozycja uproszczenia rozliczania VAT to kolejny projekt złożony w ramach akcji #PodziedziałekWolności polegającej na przedstawianiu projektów ustaw, które poszerzają sferę wolności obywateli, ograniczając niepotrzebną biurokrację.

więcej

„Wbrew informacjom zawartym w stenogramie z ostatniego posiedzenia Sejmu, iż byłam jednym z posłów-sekretarzy liczących głosy podczas głosowania nad ustawą budżetową, oświadczam - NIE było mnie na Sali Kolumnowej i NIE liczyłam głosów.

Nie pełniłam obowiązków sekretarza mimo, że zostałam wyczytana. Podkreślam, że nie zostałam nawet poinformowana przez marszałka Kuchcińskiego, iż mam takie obowiązki pełnić, a zwykle jesteśmy informowani o tym tydzień wcześniej. W momencie, gdy odbywało się głosowanie w Sali Kolumnowej byłam obecna na sali plenarnej.

Zamierzam dokładnie zapoznać się ze stenogramami i sprawdzić, czy doszło do poświadczenia nieprawdy. Bardzo proszę o udostępnianie tej informacji!”

więcej

Jedna z głównych bolączek naszego regionu to wykluczenie komunikacyjne i transportowe. Dlatego nie odpuszczamy kwestii tzw. "Sądeczanki". Z biegiem lat samochodów będzie coraz więcej, potrzeby komunikacyjne będą rosły. Jeśli nie będzie połączeń w południowej Polsce to teren niestety będzie podupadał gospodarczo i się wyludniał. Liczę na obywatelskie naciski na posłów, zwłaszcza z Prawa i Sprawiedliwości, których w naszym okręgu jest 8/10.

więcej

Dziś wraz z Stanisławem Tyszką i Jakubem Kuleszą #NowePokolenie podsumowaliśmy rok pracy w Sejmie! Było to rok bardzo wytężonej i merytorycznej pracy naszego klubu. Poniżej zamieszczam krótkie podsumowanie naszej pracy na rzecz obywateli:
➡ 34 projekty ustaw – najwięcej z klubów opozycyjnych
➡2657 interpelacji i zapytań poselskich
➡CETA – uchwała Sejmu o konieczności ratyfikacji większością 2/3
➡ uchwała Sejmu o ludobójstwie na Wołyniu

Obywatelskość
➡obywatelski projekt rozwiązujący problem tzw. frankowiczów
➡legalizacja medycznej marihuany
➡opieka nad niepełnosprawnymi bez ubezwłasnowolnienia
➡Obywatel na drodze – gwarancje praw kierowców

Walka z przywilejami władzy
➡zablokowanie programu Koryto +
➡likwidacja gabinetów politycznych
➡zrównanie kwoty wolnej od podatku posłów i Obywateli
➡walka z pomocą socjalną dla posłów

Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia całej konferencji: https://www.facebook.com/513841568765040/videos/698064377009424/

 

więcej

Na posiedzeniu Sejmu w dniu 19.10.2016 r. miała okazję przedstawić stanowisko Klubu Kukiz’ 15 dotyczące rządowego projektu ustawy budżetowej. Myślę, że w swoim wystąpieniu poruszyłam problemy, jakie również i państwo zauważacie w naszym kraju, a mój głos, był w szczególności wyrazem tego co czują młodzi Polacy, którzy borykając się z problemem znalezienia pracy lub niskich wynagrodzeń obserwować muszą jak publiczne pieniądze są marnotrawione. 

więcej

Niestety sprawdza się to, o czym głośno mówiliśmy od dawna - polski rząd poparł w Bratysławie tymczasowe wprowadzenie umowy #CETA 
Umowy, która będzie mieć tragiczne konsekwencje dla naszej gospodarki, przede wszystkim rolnictwa. Przekonujemy się, że PiS zdecydowało się bardziej dbać o interes wielkich zagranicznych korporacji niż polskich przedsiębiorców, rolników i konsumentów.

CETA pozwoli na sprowadzenie do Polski bardzo niezdrowej żywności, do produkcji której będą wykorzystywane różne szkodliwe substancje! Mało tego, wielkie koncerny będą mogły pozywać rządy za regulacje, które uznają za krzywdzące.

Jako Kukiz'15 zdecydowanie się sprzeciwiamy się umowie CETA! Nie godzimy się, aby ponad głowami Obywateli, bez ratyfikacji przez parlament, wprowadzać to szkodliwe porozumienie. Obiecujemy, że nie odpuścimy. Proszę Was o udostępnianie tej informacji, nie pozwólmy PiS wyciszyć tej sprawy. #PotrafiszPolsko #StopCETA

więcej

Dzisiaj o godz. 13.00 spotykamy się w Warszawie przy ul. Wiejskiej pod Sejmem w 73. rocznicę Ludobójstwa na Wołyniu. Spotykamy się, aby zademonstrować potrzebę uchwalenia ustawy ustanawiającej dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej oraz, aby złożyć na ręce Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego petycję w tej sprawie.

więcej

Tradycyjnie w Dniu Dziecka zorganizowana została kolejna edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Młodzi ludzie mięli okazję m.in. obejrzeć stoiska wszystkich ugrupowań sejmowych. Nieskromnie przyznamy, że stoisko Kukiz '15 było najbardziej obleganym miejscem Sali Kolumnowej Sejmu, a nasi posłowie uwijali się jak w ukropie, bo zainteresowanie młodzieży przerosło nawet nasze najśmielsze oczekiwania :) - w przeciwieństwie do stoisk partii politycznych, które świeciły pustkami, a ich posłowie nawet nie pofatygowali się by porozmawiać z młodym pokoleniem. Ich strata - my pękaliśmy z dumy mogąc podzielić się wiedzą i naszymi ideami z młodzieżą. To dorastające młode pokolenie będzie niebawem stanowić o sile Rzeczpospolitej i my, jako ruch obywatelski Kukiz '15, chcemy walczyć o ich przyszłość. #PotrafiszPolsko

P.S. Z nieukrywaną dumą dodamy, że wszystko zorganizowaliśmy za własne pieniądze, ponieważ nie pobieramy subwencji partyjnych. Nasze upominki rozeszły się jak świeże bułeczki, rozdaliśmy ich setki! A poczęstunkiem w postaci ciasteczek "kukizków" zajadali się wszyscy :) Można? Można. Nie potrzeba do tego milionów zł. z Waszych kieszeni, wystarczy serce, które oddajemy Obywatelom.

więcej

Facebook