W regionie

Jako Poseł w regionie wnoszę interpelacje i zapytania poselskie w istotnych dla regionu sprawach oraz interweniuję w imieniu obywateli do władz samorządowych i instytucji publicznych. Poza uprawnieniami formalnymi wspieram działalność charytatywną i aktywizującą lokalne społeczności. 

W czasie trwania renowacji Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Gorlicach, jeden z mieszkańców tego miasta zwrócił się do mnie z prośbą o podjęcie interwencji poselskiej w sprawie usunięcia znajdujących się na monumencie napisów odwołujących się do czasów PRL, kiedy to Państwo Polskie nie było w pełni demokratyczne i suwerenne. Słusznie również zauważył, że na wspomnianym pomniku znajduje się wizerunek orała bez korony.

Postanowiłam zwrócić się do Burmistrza Gorlic – Pana Rafała Kukli z zapytaniem, czy trwająca renowacja Pomnika Tysiąclecia obejmuje również prace związane z usunięciem napisów odwołujących się do „poprzedniej epoki” oraz czy znajdujący się na monumencie orzeł otrzyma koronę. 

więcej

Pod koniec września miałam okazję spotkać się z członkami Wolnościowego Podhala i Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji, jak również mieszkańcami Nowego Targu oraz okolicznych miejscowości.

Przez ponad dwie godziny rozmawialiśmy na różne tematy m.in. o JOW-ach i kadencyjności posłów, braku kontroli nad posłami po wyborach, ustawie aborcyjnej, reformie sądownictwa, zniesieniu opłaty targowej w Nowym Targu oraz reformie TK.

Tematyka co prawda była bardzo zróżnicowana ale osoby które przyszły na spotkanie aktywnie w nim uczestniczyły. Pojawiały się też pewne różnice zdań, ale właśnie temu tego typu spotkania powinny służyć.

Zachęcam do przeczytania krótkiej relacji ze spotkania:

http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/46768/Kadencyjnosc_w_Sejmie_odwolywanie_poslow_likwidacja_oplaty_targowej_w_Nowym_Targu__wielowatkowe_spotkanie_z_przedstawicielami_Kukiz821715_i_Wolnosciowego_Podhala.html

więcej

„Halo, halo, tu Warszawa. Dziś rano o godzinie 5. minut 40 oddziały niemieckie przekroczyły granicę Polską, łamiąc pakt o nieagresji…” – ten przejmujący komunikat usłyszeli Polacy 1 września 1939 roku. O 4:45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską placówkę na Westerplatte, dając sygnał do agresji nazizmu na Polskę i świat. Tak rozpoczęła się II wojna światowa, jeden z najkrwawszych nowożytnych konfliktów zbrojnych.

W tym roku obchodzimy 77 rocznice wybuchu drugiej wojny światowej, która pochłonęła ok. 60 milionów ofiar z całego świata, w tym ok. 6 milionów z Polski. Groza wojny dotknęła także Gorlice – wiele osób było zmuszonych uciekać z rodzinnego miasta, a jeszcze więcej poniosło w nim śmierć.

W całym kraju odbywają się uroczystości związane z rocznicą tych dramatycznych wydarzeń. Ja w tym roku wspólnie z kombatantami, harcerzami i młodzieżą szkolną oddałam hołd bohaterom II wojny światowej  i złożyłem kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Gorlickiej.

"Cześć i Chwała Bohaterom"! 

więcej

Dzisiaj miałam okazję uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu popiersia Marszałka Piłsudskiego oraz gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego w Bobowej.

Wydarzenie, w jakim brałam udział jako członek komitetu honorowego, odbyło się w setną rocznicę wizyty Marszałka w majątku Wieniawy.

Mszę świętą odprawił biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż, zaś później odbyła się inscenizacja historyczna oraz uroczyste odsłonięcie popiersia. Całość uświetniła oprawą muzyczną Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

więcej

W tym roku miałam przyjemność być na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Muszę przyznać, że impreza robi niesamowite wrażenie. Pewnie wielu z Państwa, nawet tych którzy mieszkają stosunkowo blisko Krynicy niewiele wie o tym Festiwalu, który ma tak bogatą już tradycję. Dlatego poniżej zamieszczam garść informacji o tej wyjątkowej imprezie i jednocześnie zapraszam na kolejną edycję festiwalu.

Festiwal im. Jana Kiepury to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Krynicy-Zdroju, corocznie od 1967 roku. W tym roku Festiwal odbędzie się już po raz 50. Twórcą festiwalu jest Stefan Półchłopek - były burmistrz, długoletni animator życia kulturalnego i sportowego uzdrowiska, założyciel i sekretarz Społecznego Komitetu Rozwoju Krynicy, który nawiązując do pięknych tradycji przedwojennej uzdrowiska, chciał upamiętnić życie i twórczość wielkiego tenora.

Jan Kiepura (1902-1966) to polski śpiewak, znakomity tenor, aktor, który cieszył się największą międzynarodową sławą i popularnością spośród polskich śpiewaków okresu międzywojennego. Po raz pierwszy na scenie operowej wystąpił w 1924 r. w Operze Warszawskiej w partii Górala w „Halce”.

Występował na największych scenach operowych na świecie. Do utworów śpiewanych przez Jana Kiepurę należą: Aria Rudolfa z I aktu „Cyganeria”, Aria Don Josego  z II aktu opery „Carmen”, Aria Radamesa z I aktu opery „Aida”,” Signorina”, „O Marie, o Marie”, „O sole mio”, „Ninon, ach uśmiechnij się”, „Brunetki, blondynki”.

Jan Kiepura za pieniądze zarobione na światowych scenach w latach trzydziestych wybudował w Krynicy najbardziej luksusowy wówczas w uzdrowisku hotel – willę Patrię (tzn. Ojczyzna). Patria była jedynym polskim domem Jana Kiepury. Kiedy tylko mógł przyjeżdżał chociaż na kilka dni  do Krynicy i tam spędzał czas z rodziną. Wówczas tłumy oczekiwały na jego występy, a Jan Kiepura śpiewał na Deptaku lub z balkonu Patrii.

więcej

W dniach 11-14 sierpnia br. odbył się już po raz drugi Kromer Biecz Festival. To właśnie w malowniczym Bieczu, zwanym też Małym Krakowem udało się stworzyć imprezę, która prezentuje muzykę dawną, od średniowiecza po klasycyzm, w mistrzowskich wykonanych największych autorytetów muzyki dawnej.

Jest to bez wątpienia wydarzenie kulturalne na skalę międzynarodową, na najwyższym poziomie, ze świetną reprezentacją polskich artystów

Koncerty odbywają się kolegiacie Bożego Ciała, perle późnogotyckiej architektury w Małopolsce, oraz w kościele ojców franciszkanów, jednym z pierwszych klasztorów reformackich powstałych na ziemiach polskich.

Kromer Biecz Festival to swoista podróż muzyczna przez trzy epoki: średniowiecze, renesans, barok. Każdy koncert to inna epoka w historii muzyki.

Ja osobiście zdecydowałam się wysłuchać Symfoni Josepha Haydna, w drugi dzień Festiwalu, która wybrzmiała w Kolegiacie Bożego Ciała w wykonaniu Capella Cracoviensis, pod batutą Jana Tomasza Adamusa.

Wszystkich zachęcam to udziału w tej wspaniałej imprezie za rok, jak również do odwiedzenia Biecza, średniowiecznej perełki na mapie Polski, w której znajduje się  m.in. najstarszy szpital w Polsce im. królowej Jadwigi, która była jego fundatorką.

więcej

Z okazji jutrzejszego Święta Wojska Polskiego w LOK w Gorlicach odbyły się zawody strzeleckie. W zawodach wzięłam udział i zajęłam 3 miejsce w kategorii kobiet. :) Okazuje się jednak, że w rodzinie prawdziwym strzelcem jest mój brat Michał, który zaledwie 3 dni temu miał broń pierwszy raz w ręku, a osiągnął 6 wynik w kategorii męskiej, jako najmłodszy uczestnik z pośród kilkudziesięciu panów (był jedyny poniżej 18 roku życia i po raz pierwszy na tej strzelnicy!).

więcej

Na prośbę grupy mieszkańców Gorlic, zaniepokojonych planami budowy tzw. zachodniego obejścia,  zwróciłam się do Pani Marty Maj – Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, z wnioskiem o udostępnienie zgromadzonej dokumentacji dotyczącej planowanej inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem wariantów przebiegu planowanej trasy.

Okazuje się, że strona społeczna nie jest w stanie do tych planów dotrzeć i jest lekceważona przez instytucje.   

więcej

Facebook