W regionie

Jako Poseł w regionie wnoszę interpelacje i zapytania poselskie w istotnych dla regionu sprawach oraz interweniuję w imieniu obywateli do władz samorządowych i instytucji publicznych. Poza uprawnieniami formalnymi wspieram działalność charytatywną i aktywizującą lokalne społeczności. 

Grupa właścicieli działek na osiedlu Dąbrówka w Nowym Sączu, zwróciła się do mnie z prośbą o podjęcie interwencji poselskiej w sprawie problemów dotyczących zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Skarżący zwracali uwagę przede wszystkim na przewlekłość procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co w konsekwencji uniemożliwia im rozpoczęcie inwestycji budowlanych jak również hamuje rozwój miasta.

Skierowałam pismo do Prezydenta Miasta Nowego Sącza – Pana Ryszarda Nowaka z prośbą o wyjaśnienie przedstawianych przez mieszkańców wątpliwości.

więcej

Zwróciłam się do wszystkich wójtów i starostów z terenu powiatów: gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego i tatrzańskiego z wnioskiem o powszechne udostępnienie w  BIP Centralnego Rejestru Umów.

Uważam, że powszechny dostęp do wszystkich umów zawieranych przez j.s.t zwiększy przejrzystość i jawność działania tych jednostek i ich organów, a także pozytywnie wpłynie na relację na linii władza - obywatele, poprzez budowanie zaufania suwerena do działań jego przedstawicieli.  

więcej

W sobotę 4 marca w hali sportowej przy szkole w Libuszy odbył się II Memoriał im. Oli Michałowicz w tenisie stołowym.

Impreza ma na celu uczczenie pamięci tragicznie zmarłej Aleksandry Michałowicz, która w latach 1997-2006 była uczennicą szkoły w Libuszy i zawodniczką klubu UKS Truchcik Libusza. Z powodzeniem startowała w zawodach tenisa stołowego rangi powiatowej i wojewódzkiej, a jako studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego również w turniejach akademickich. Niestety przez brawurę i nieodpowiedzialność młodego kierowcy Ola straciła życie.

Pragnąć uczcić jej pamięć rodzice Oli wspólnie z zawodnikami klubu UKS Truchcik postanowili po raz drugi zorganizować memoriał jej imienia.

W zawodach wzięło udział  prawie 100 uczniów. Gościem specjalnym imprezy była Poseł na Sejm RP Elżbieta Borowska, która w tym roku objęła patronat honorowy nad imprezą oraz ufundowała przeznaczone dla zawodników nagrody.

 

więcej

W niedzielę, 26 lutego odbył się pierwszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Gorlicach.

Od 2015 roku Bieg Tropem Wilczym ma charakter ogólnopolski, a w ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 40 tys. uczestników w ponad 160 miastach na terenie całej Polski oraz m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Londynie, Wilnie i Grodnie.

Głównym celem imprezy jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP jak również popularyzacja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

W tym roku, po raz pierwszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w Gorlicach, na terenie Parku Miejskiego im. W. Biechońskiego. Uczestnicy Biegu rywalizowali w dwóch kategoriach – mężczyźni i kobiety, na jednym z trzech dystansów: 600 m, 1963 m oraz 4,5 km.

W imprezie udział wzięli biegacze nie tyko z powiatu gorlickiego ale również m.in. z takich miast jak Rzeszów, Warszawa, Zamość, Nowy Sącz i Dębica. Wśród uczestników pobiegł razem ze mną także poseł Jarosław Sachajko.

Dla wszystkich uczestników czekała wojskowa grochówka, a dla zwycięzców ciekawe nagrody rzeczowe.

W trakcie biegu odbyła się także inscenizacja historyczna grupy rekonstrukcyjnej pod nazwą „Odbicie więźniów z posterunku UB”, przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Historii z Łabowej. 

Ciesze się, że mogłam zapoczątkować bieg w Gorlicach, mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej uczestników. 

więcej

Na zaproszenie Poseł Elżbiety Borowskiej do Gorlic przyjechał Poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko – Przewodniczącym Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który spotkał się z rolnikami

i mieszkańcami powiatu gorlickiego.

Spotkanie odbyło się w niedzielę 26 lutego w Dworze Karwacjanów w Gorlicach. Podczas dyskusji poruszono wiele istotnych dla polskiego rolnictwa tematów takich jak problem szkód łowieckich, kwestia łączenia inspekcji kontrolujących rolników, czy też sprawy związane z doradztwem rolniczym i ich jak najlepszym funkcjonowaniem oraz opłacalnością produkcji.

 

więcej

Mieszkańcy lokalu komunalnego przy ul. Bieckiej 6 zwrócili się do mnie o podjęcie interwencji w sprawie podwyżek czynszu przy ul. Bieckiej 6. 

Ze względu na niskie dochody podwyżka bardzo uderzyła w niektórych mieszkańców, stąd opór. 

Postanowiłam skierowac pismo do burmistrza z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie. 

więcej

W Nowym Sączu podsumowano XIV edycję Plebiscytu Najpopularniejszy Sportowiec Sądecczyzny organizowanego przez Stowarzyszenie „Dla Miasta”. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek 13 lutego w Hotelu Beskid, gdzie miałam okazję uczestniczyć i wręczać nagrody. 

W głosowaniu na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny 2016 roku oddano ponad 7200 głosów za pomocą SMS oraz na kartkach pocztowych. Zwycięzcą plebiscytu okazał się Grzegorz Basta, wicemistrz Polski juniorów w boksie, na co dzień zawodnik klubu Tiger Tarnów. Na plebiscytowym podium znaleźli się również na 2. miejscu żeglarka Karolina Mikulec i na 3. karateczka Klaudia Kowalska.

Warto wspomnieć, że ubiegły rok to bardzo dobry czas dla sądeckiego sportu. Do wyższych lig awansowali siatkarze, siatkarki oraz rugbiści. Dobre miejsce zajęła także drużyna Sandecji, która ma  realne szanse na awans do ekstraklasy. Ponadto dobry występ na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro zaliczyło kilku Sądeczan.

Gratulujemy zwycięzcom!

więcej

W poniedziałek 13 lutego w gorlickim Domu Nauczyciela odbyło się spotkanie działaczy „Solidarności” Ziemi Gorlickiej z przedstawicielami samorządu, parlamentu oraz Prezydium Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność", w którym wzięłam udział. 

Coroczne spotkanie „przy początku” to już swojego rodzaju tradycja, zapoczątkowana i kontynuowana przez Pana Krzysztofa Kotowicza -  kierownik Oddziału nr 1 RM NSZZ „Solidarność”. To spotkanie to świetna okazja aby porozmawiać na temat codziennych problemów mieszkońców oraz sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju. 

Podczas tegorocznego spotkania zebrani dyskutowali m.in. na temat zatrudniania w Polsce obywateli Ukrainy, sposobu naliczania emerytur,  reformy oświaty oraz ograniczenia handlu w niedzielę.

W swoim wystąpieniu odniosłam się do obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę, który został opracowany przez „Solidarność” i poinformowałam, że wielu naszych posłów przychylnie odnosi się do tego projektu, natomiast jeszcze finalnie nie znamy ostatecznego projektu, ponieważ cały czas napływa wiele uwag od kupców i zainteresowanych projektem podmiotów.  

więcej

Facebook